Categories Ostatní

Znáte strom, ze kterého se vyrábí kratomový prášek?

Každým dnem přibývá lidí, který si kupují přírodní kratom, respektive kratomový prášek. Možná už víte, že pochází ze sušených a rozemletých listů stromu kratomu, latinsky Mitragyna speciosa. Víte ale, jak tento strom vypadá a kde roste? Pokud ne, je nejvyšší čas to zjistit. Jde o tropický strom pocházející z jihovýchodní Asie, zejména z Thajska, Indonésie, Malajsie a Papuy Nové Guineje. Představíme si ho trochu blíže.

Vzhled stromu Mitragyna speciosa

Výška

Kratomový strom může dorůst do výšky 4 až 16 metrů (13 až 52 stop), v některých případech až do 20 metrů.

Kmen a větve

Kmen stromu je rovný a hladký, s šedohnědou kůrou. Větve jsou rozložité a tvoří hustou korunu.

Listy

Tvar a velikost: Listy jsou oválné až eliptické, s délkou 10 až 20 cm (4 až 8 palců) a šířkou 5 až 10 cm (2 až 4 palce). Jsou tmavě zelené a lesklé.

Okraje a žilnatina: Listy mají výrazné žilnatiny a jemně zubaté okraje.

Usazení: Listy vyrůstají střídavě na stoncích, často s výraznými červenými nebo žlutými žilkami, což může záviset na konkrétní odrůdě kratomu.

Květy

Tvar a barva: Květy jsou malé, žluté a uspořádané do kulovitých shluků (klusterů), které připomínají kulaté hlávky.

Květenství: Kvete v hustých, kulovitých květenstvích o průměru asi 3 až 5 cm (1 až 2 palce).

Plody:

Plody jsou drobné, kapsulovité a obsahují malá semena. Plody vyrůstají v shlucích podobně jako květy.

Růstové podmínky

Klima: Mitragyna speciosa roste v tropických a subtropických oblastech s vysokou vlhkostí a stálými teplotami. Preferuje teploty mezi 24 až 32 °C.

Půda: Strom preferuje bohaté, dobře odvodněné půdy, které jsou kyselé až neutrální. Nejlépe roste v půdách s vysokým obsahem organické hmoty.

Slunce: Kratomové stromy potřebují dostatek slunečního světla, ale mohou růst i v částečném stínu. Nejlépe se jim daří na plném slunci.

Pěstování

Množení:

Kratom může být množen ze semen nebo řízků. Semena mají nízkou klíčivost a jsou citlivá na sucho, proto jsou řízky preferovanou metodou pro zajištění vysoké míry úspěšnosti.

Péče: Stromy vyžadují pravidelnou zálivku, zejména v suchých obdobích, ale nesnášejí přemokření. Dobrá péče zahrnuje i pravidelné přihnojování, aby se zajistil zdravý růst.

Ekologické a ekonomické aspekty

Ekologická role: Kratomové stromy přispívají k biodiverzitě tropických lesů a poskytují stín a ochranu pro menší rostliny a zvířata.

Ekonomická hodnota: Kratom je významným zdrojem příjmů pro mnoho farmářů v jihovýchodní Asii, kde je pěstován jak pro lokální trh, tak pro export.

Strom Mitragyna speciosa je nejenom důležitý pro své medicínské a rekreační využití, ale také jako součást ekosystému tropických lesů. Pokud vás ohromily jeho účinky na lidské tělo, můžete si v Čechách kvalitní kratom snadno pořídit. Nabízí ho český obchod Zahulime.cz.