10 zemí, o kterých jste možná nikdy neslyšeli

Ačkoli následující země obvykle nedostávají v nejprominentnějších světových médiích mnoho času na obrazovce, neznamená to, že nestojí za zmínku. Níže uvádíme některá zajímavá fakta o 10 zemích, které si zaslouží více pozornosti, než se jim obecně dostává.

10. Džibutsko

Džibutsko, oficiálně Džibutská republika, je země v Africkém rohu, region nacházející se v severovýchodním kvadrantu kontinentu. Sousedí s Rudým mořem, Adenským zálivem, Eritreou, Etiopií a Somálskem. Džibuti je malá země o rozloze necelých 9 000 čtverečních mil, což je skutečnost, která jistě přispívá k nízkému profilu, který obecně zažívá po celém světě. Přestože bylo kolonizováno Francií, je nezávislé od roku 1977. Žije v něm méně než milion lidí, kteří z velké části vyznávají muslimskou víru. Země však vyznává svobodu vyznání.

9. Kiribati

Kiribati, vyslovováno Kir-a-bass, se dříve jmenovalo Gilbertovy ostrovy. Je to ostrovní země, zastrčená ve středním Tichém oceánu. Podle sčítání lidu z roku 2010 má populaci asi 102 500 lidí. Je to jen 313 čtverečních mil. Kiribati se skládá z 33 atolů a útesových ostrovů a vyvýšeného korálového ostrova. Národ byl kolonizován Spojeným královstvím a následně získal svou nezávislost v roce 1979. Ačkoli je často uváděn jako jedna z nejchudších zemí tichomořského národa, cestovní ruch je důležitou součástí ekonomiky země. Odlehlá poloha Kiribati a obtížný přístup k němu jsou však problémy, kterým čelí turistický průmysl.

8. Benin

Benin je malá země na západě Afriky. Na západě sousedí s Togem, na východě s Nigérií a na severu s Burkinou Faso. Země byla kolonizována francouzskými nacionalisty, než dosáhla své nezávislosti v roce 1960. Od roku 1972 do roku 1990 existoval Benin jako Beninská lidová republika. Současná republika vznikla v roce 1991. Pouze 0,4 % Beininu je pokryto vodou. Země má podle zprávy ze sčítání lidu z roku 2013 10 008 749 obyvatel, hlavním městem je Port Novo. Ačkoli se o zemi mluví jen zřídka, zmínky, které se jí dostává, jsou obecně pro její špatné ekonomické struktury a úroveň chudoby. Benin se však také těší silné kultuře ústního vyprávění a je známý svými chutnými tradičními pokrmy.

7. Lichtenštejnsko

Lichtenštejnsko je malá země v Evropě sousedící se Švýcarskem a Rakouskem. Její malá rozloha pouhých 61 mil čtverečních je nepochybně důvodem, proč se o této zemi mluví jen zřídka. S populací 37 340 lidí má země navzdory své malé rozloze jeden z nejvyšších hrubých domácích produktů (HDP) na celém světě. Náboženství v této zemi je většinou římskokatolické a má formu vlády monarchie. Bývala součástí Svaté říše římské. V Lichtenštejnsku se mluví převážně německy.

6. Brunej

Brunej je další zemí, o které se méně mluví. Národ se nachází v jihovýchodní Asii, obklopený zemí Malajsie a Jihočínským mořem. Hlavním městem země je Bandar Seri Begawan. Země má přibližně 417 200 obyvatel. Země byla součástí britského protektorátu a své nezávislosti dosáhla až v roce 1988. Malý vzrůst země i ekonomická omezení ji před zbytkem světa poměrně skrývají.

5. Andorra

Andorra je další maličký stát, který je vtěsnán do Evropy, tentokrát mezi Španělskem a Francií v Pyrenejích. Hlavním městem Andorry je Andorra La Vella a hlavním mluveným jazykem je katalánština. Jako většina zemí na tomto seznamu má malou rozlohu (pouze 180 čtverečních mil). a směs různých etnických skupin sečte celkovou populaci na asi 85 470. Země se těší prosperující ekonomice cestovního ruchu, přičemž cestovní ruch představuje téměř 80 % celkové ekonomiky. Země zatím není členem EU. Nadále však požívá některých svých privilegií, jako je měna.

4. Komory

Komory jsou malá skupina ostrovů, které jsou strategicky umístěny na východ od afrického kontinentu v Indickém oceánu. Země je nejblíže zemím Madagaskar a Mosambik. Hlavní město je známé jako Moroni. Země má rozlohu zhruba 2 034 km 2 s odhadovaným počtem obyvatel asi 798 000. Souboru ostrovů v zemi vládne prezident, ačkoli jeden z ostrovů je považován za zámořské území Francie. Islám je hlavním náboženstvím na Komorách. Navzdory jeho miniaturnímu postavení ve srovnání s jinými zeměmi ho ti, kdo ho navštíví, považují za skrytý klenot.

3. Dominika

Dominika může být často zaměňována s Dominikánskou republikou. Dominika je však suverénní ostrov, který se nachází jihovýchodně od Guadeloupe a severozápadně od Martiniku. Svou malou rozlohou patří Dominika mezi méně uznávané země světa. Sčítání lidu v roce 2016 ukázalo, že země má odhadovanou populaci 72 324. Původně bylo osídleno Kalinagem, ale později bylo kolonizováno Francouzi před dosažením nezávislosti v roce 1978. Vládní strukturu tvoří prezident a předseda vlády. Měnou je východokaribský dolar. Má jeden z nejnižších HDP na hlavu na světě.

2. Tuvalu

Nachází se v jižním Pacifiku, Tuvalu je nezávislý ostrovní stát. Ostrov je velmi malý s populací kolem 9 876 podle sčítání lidu v roce 2013. Tuvalu je také jednou z nejmenších zemí na světě, pokud jde o rozlohu půdy. Velikost a poloha země ji často skrývá mimo zorné pole ostatních zemí světa. Stoupající hladina moře a klimatické změny mohou podle vědeckých výzkumů způsobit, že se ostrov v následujících letech potopí.

1. Niue

Niue je malý ostrov ležící 1500 mil severovýchodně od Nového Zélandu. Má téměř 1 400 obyvatel. Země není členem Organizace spojených národů, ačkoli od roku 1994 tato organizace uznává její status jako rovnocenný nezávislému pro účely mezinárodního práva. Obyvatelé Niue jsou však občany Nového Zélandu a velká část jeho správy se provádí také přes Nový Zéland. Daří se jí rybolov a turistika.