Ve kterých zemích lidé čtou nejvíce?

Umět číst je jednou z nejdůležitějších základních dovedností, které se dnes člověk může naučit. Čtení je ve skutečnosti zásadní pro to, abyste se mohli vžít do společnosti a zapojit se do ní. Je vyžadován pro čtení dopravních značek, lékařských pokynů a zpráv. Přístup k informacím online nebo v knihách a časopisech navíc pomáhá lidem vzdělávat se a informovat o světě kolem nich. Lidský mozek potřebuje neustálý vývoj a čtení je jen činnost, která mu pomáhá. Čtení pomáhá lidem vytvářet aktivnější představivost a vede také k vyšší úrovni kreativity. Kde na světě tedy lidé tráví nejvíce času čtením?

Země, Které Tráví Nejvíce Času Čtením

World Culture Score Index provedl celosvětovou studii, aby změřil množství času, který lidé na celém světě tráví čtením týdně. Výsledky této studie nespecifikují, jaký typ materiálu se čte, což může být cokoliv od online zpráv přes pracovní e-maily a časopisy až po tištěné knihy. Studie navíc neuvádí konkrétní informace o dotázaných lidech (jako je věk, úroveň vzdělání nebo pohlaví) ani počet dotazovaných osob. Zjištění jsou následující:

Indie

Indie je na prvním místě, kde její občané hlásí průměrně 10 hodin a 42 minut týdně strávených čtením. Dosažení pozice číslo 1 na seznamu je pro tuto zemi, jejíž míra gramotnosti je nižší než celosvětový průměr (pouze 74 %), docela úspěch. Tato míra se však od získání nezávislosti země v roce 1947 zvýšila více než 6krát, což by mohlo být indikátorem rostoucího zájmu o čtení. Tento čas strávený čtením však nemusí nutně odrážet množství času stráveného čtením tištěných knih a může zahrnovat čas strávený čtením online nebo v elektronické podobě.

Thajsko

Thajsko je zemí s druhým nejvyšším počtem hodin strávených čtením. Zde respondenti průzkumu uvedli, že v průměru týdně tráví čtením 9 hodin a 24 minut. Další průzkumy zjistily, že přibližně 88 % populace čte tištěné knihy a jejich čtením stráví přibližně 28 minut denně. To znamená, že výrazně více času strávíte čtením online. Jak je vidět v Indii, chytré telefony a tablety změnily čtenářské návyky také v Thajsku. Ve skutečnosti se množství času stráveného čtením tištěných knih oproti zprávám publikovaným v předchozích letech snížilo.

Čína

Třetí největší množství času stráveného čtením je v Číně, kde respondenti průzkumu uvádějí, že touto činností stráví každý týden přibližně 8 hodin. Tato země má 96,4% míru gramotnosti, což je více než celosvětový průměr 86,3%. Z této doby jen asi 11 minut denně stráví čtením novin a časopisů. Ve studii provedené OECD vědci zjistili, že více než 90 % studentů v čínské Šanghaji uvádí, že čte pro zábavu, což je nárůst oproti předchozím letům. Tento nárůst naznačuje, že mezi občany této země si snad čtení získává na popularitě.

Další země zahrnuté do výsledků průzkumu naleznete v níže zveřejněném grafu.